Pusaudžu depresija

Pusaudžu gados depresija ir sastopama daudz biežāk nekā pārējos dzīves posmos. Viena no bieži sastopamām problēmām ir nepieņemšana vienaudžu vidē, apsaukāšana, konfliktējošas attiecības ar vecākiem. Vecāki neizprot, kas notiek ar viņu bērnu. Kontaktu trūkumu viņi pamato ar teicienu: "Viņš tā uzvedas, jo viņam tagad ir pārejas vecums."

Pusaudžu vecums ir tiešām grūts periods vecākiem un pašiem bērniem. Šajā vecumāsaasinās bērnības problēmas. Pusaudzis kļūst nesavaldīgs, viņš ļoti piesardzīgi ielaiž vecākus savā pasaulē, it īpaši, ja līdz tam nav bijis kontakta.

Bērnībā depresija ir vienāda meitenēm un zēniem, tomēr pusaudžu gados parādās dzimumu atšķirības: meitenēm depresija diagnosticēta vairāk nekā zēniem, augstāki depresijas rādītāji sievietēm parādās arī turpmāk.

"Pusaudžu vecums ir tiešām grūts periods vecākiem un pašiem bērniem. Šajā vecumā saasinās bērnības problēmas."

Depresijas pakāpes. Izšķir vieglu, vidēju un smagu depresiju, par smago depresiju runā tad, kad parādās psihosomatiski simptomi, piemēram, miega traucējumi (nevar ilgi aizmigt, vai pamostas agri no rīta un nevar vairs aizmigt), ēšanas traucējumi (zūd apetīte), nogurums (grūtības paveikt skolas uzdevumus, grūtības koncentrēties), bezspēks.

Pusaudžu depresijas izpausmes. Pusaudžu depresijas izpausmes ir dažādas. Svarīgi atcerēties, ka ir būtiska atšķirība starp pusaudžu un pieaugušo depresiju. Ja pieaugušais ir nomākts, pasīvs savās darbībās, viņam ir grūtības veikt darbus, ar kuriem līdz šim ir labi ticis galā, samazinās cilvēku loks, ar kuriem viņš agrāk kontaktējies, tad depresīvas pusaudža izpausmes var būt agresija, vērsta pret citiem
cilvēkiem (konflikti ar skolotājām, ar klases biedriem) vai sevi (autoagresija: pašdestruktīvas darbības, narkotiku lietošana, tīša iesaistīšanās kautiņos utt.)

Skolas problēmas. Viena no spilgtākajām pazīmēm ir skolas problēmas, kuras aptver attiecību sfēru un mācību sfēru. Depresīvam pusaudzim ir grūti veidot attiecības. Liela varbūtība ir, ka depresīvo pusaudzi izsmies, apcels. Parasti viņš neiesaistās skolu aktivitātēs, neapmeklē skolas organizētus pasākumus; vēl sliktāk - viņš nereti negrib iet uz skolu, dažreiz tik ļoti, ka parādās psihosomatiskas sūdzības (piem., sāp galva vai vēders u.tml.), kavē skolu vai neaiziet uz to vispār.

"Svarīgi atcerēties, ka ir būtiska atšķirība starp pusaudžu un pieaugušo depresiju,"  skaidro psiholoģe Baiba Kalnciema

Bērna emocionālais stāvoklis iespaido arī mācības, un pusaudžu depresijas rezultātā var pēkšņi pazemināties sekmes. Tas nav vienkārši slinkums: depresijas periodā pusaudzim ir grūti koncentrēt uzmanību, palēninās kognitīvie procesi. Par šādām un
citām pazīmēm svarīgi ziņot vecākiem un apspriest, kas notiek ar viņu dēlu vai meitu.

Galēja robeža - pašnāvība! Dažreiz, depresija ieilgstot, pusaudzis kā vienīgo izeju redz pašnāvību. Ir svarīgi pamanīt, kas notiek ar pusaudzi, pirms viņš ķeras pie radikāliem līdzekļiem. Daži vecāki uztver to kā liekus draudus, demonstratīvu aktu,
tomēr, neskatoties uz to, ka viņš vai viņa it kā joko, tas nopietni jāņem vērā.

Pusaudzim, kuram viss ir kārtībā, neienāktu prātā jokoties ar tik bēdīgām lietām. Ar depresijas simptomu paaugstināšanos pusaudžu gados varētu daļēji būt skaidrojams pašnāvības gadījumu skaita pieaugums šajā pašā periodā.

Pazīmes, kam jāpievērš uzmanība: Raksta atvadu vēstules, Atkārto  "jūs nožēlosiet to,
kad manis nebūs"; u.tml., Atvadas no paziņām, draugiem, Pašnāvības mēģinājums

Palīdzības iespējas. Nepieciešams apmeklēt psihoterapeitu vai psihologu, kurš palīdzēs saprast depresijas cēloņus un tikt ar tiem galā, atrast jaunus dzīves mērķus. Visefektīvākā terapija būs zāles kombinācijā ar psihologa/psihoterapeita
konsultācijām. Arī vecākiem ir nebūt ne pēdējā loma pusaudža atveseļošanās procesā.
Lai labāk saprastu savu bērnu, viņi kopā ar to var griezties pie speciālista.
  1. Vecākiem jābūt kontaktā ar realitāti, jāsaprot, lai izvirzītās ambīcijas un mērķi ir par labu bērnam. Bērna psihe vēl nav nostiprinājusies.
  2. Vai vecāki ir gatavi dzirdēt patiesību
  3. Sarunas. Atklātas sarunas.
SIEVIEŠU GALVENĀS KĻŪDAS ATTIECĪBĀS
Autors Modris Kalnciems 2025. gada 8. aprīlis
Pēc lasītāju pieprasījuma ir tapis sieviešu kļūdzu attiecībās apkopojums. Tā bāze ir paša pieredze, dzirdētais vīru grupās, attiecību vakaros un privātparksē.
Lielākās vīriešu kļūdas attiecībās lielā diena nosvinēta, aptumsumi ar vareniem  retrogrādiem klāt u
Autors Modris Kalnciems 2025. gada 4. aprīlis
Katrs punkts nav izvērsts, bet par tiem varam parunāt dziļāk individuālajās sesijās, trešdienu attiecību vakaros vai sestdienu vīru grupās. Galvenais ir nevis "ilgas" attiecības, bet laimīgas attiecības! KOMUNIKĀCIJAS TRŪKUMS Nesen veicu aptauju sekotāju vidū, un lielākā problēma attiecībās bija tieši komunikācijas trūkums un grūtība komunicēt bez konfliktiem vai citām sekām. Mēs, vīrieši, nereti sagaidām, ka sieviete pati sapratīs, kas ar mums notiek, vai uzskatām, ka sarunas par emocijām ir nevajadzīgas. Tas pats notiek arī otrādāk. Taču bez atklātas un godīgas sarunas attiecības nevar attīstīties veselīgā virzienā.
No kautrības līdz sociālajai trauksmei. Drauds attiecībām un profesionālajai izaugsmei
2023. gada 13. septembris
Atgremošana jeb ruminācija? Vai man tā piemīt? Sociālā trauksme var radīt ierobežojumus ikdienas dzīvē, kavējot sociālo mijiedarbību kā arī ietekmējot personīgās attiecības, skolas gaitas un profesionālo izaugsmi. Kas tā ir un kā to pārvarēt, skaidro psiholoģe.