Kāpēc bērnam patīk šaudīties?

Puika ar rotaļu šaujamo rokās ir diezgan pierasta situācija. Cik šī aktivitāte ir būtiska bērnam?
Kādēļ šī vēlme rodas?

Jau no vēsturiskā konteksta izriet, ka vīrieši ir vēlējušies būt karotāji vai mednieki. Tādēļ jau mazā puisītī ir instinktīva vajadzība savu iekšējo lomu – aizsargātāju un cīnītāju ārēji izspēlēt. Lai bērna personība pilnvērtīgi veidotos, jāļauj šāda vēlme izpaust.

Kā paskaidrot –kas ir ierocis?

Pirms iegādājam rotaļu šaujamo, būtu vēlams izskaidrot īstā ieroča funkcijas. Tātad - ar to var aizstāvēt un nogalināt. Jāraugās kādas ir bērna iegūtās zināšanas. Ja tikai no multfilmām, kur pierasts redzēt, ka nošautais pēc mirkļa atdzīvojas. Tad visticamāk dziļākai izpratnei vajadzētu parādīt attēlus ar ievainotiem cilvēkiem un pastāstīt sīkāk. Būtiski jau sākotnēji novilkt robežas, kas bērna uzvedībā ar ieroci nav pieļaujams. Piemēram, vienosimies, ka uz cilvēku vai dzīvnieku tev nevajadzētu vērst ieroci. Attiecīgi var izgatavot mērķi no klucīšiem, uz ko tēmēt. Jāiemāca nenodarīt pāri otram un neizpostīt sev vidi apkārt. Robežu noteikšana palīdz bērnam sastrukturizēties, kā arī izprast labu un sliktu uzvedību. Protams veselīga kontrole vienmēr būtu nepieciešama, lai rotaļa neiet postošā nodarījumā citiem. Ja noteikumi netiek izrunāti, bērns pierod, ka uz otru drīkst dusmās vērst
šauteni. Kā rezultātā tas bērnudārzā var izpausties ar pāri darīšanu citiem bērniem. Rotaļieroča atņemšana vai nepirkšana nebūs risinājums. Ja bērns vēlēsies, tad savā fantāzijā izdomās jebko, ar ko šaudīties.

" Jau no vēsturiskā konteksta izriet, ka vīrieši ir vēlējušies būt karotāji vai mednieki. Tādēļ jau mazā puisītī ir instinktīva vajadzība savu iekšējo lomu, " skaidro psiholoģe Baiba Kalnciema.

Vai ieroči var arī meitenes interesēt?

Nevajadzētu būt izbrīnam par meiteņu vēlmi šaudīties. Tas ir tikai stereotips, ka puišiem jāšaudās un meitenēm ar lellēm jāspēlējas. Katrā no mums mājo dažādas lomas. Pilnīgi dabīgi, ja meitenē noris lomu maiņa no mātes - mīlētājas uz
māti - aizsargātāju. Vidējais vecums, kad bērniem varētu rasties interese par rotaļieročiem ir 3-4 gadi. Tad arī vairāk sāk fantazēt, cenšas izprast un atveidot redzēto no dažādām situācijām televīzijā vai grāmatās uzzinātā.

Kā attīstību veicina šaudīšanās?

Spēlējoties ar rotaļu ieročiem, mazais attīsta radošumu. Sāk fantazēt un izdomāt, ar kādu tēlu vēlas identificēties. Lai palīdzētu labāk iejusties, varam palīdzēt pat pārģērbties. Tomēr vēlams bērnu neierobežot, lai pats izvēlas, vai
attiecīgā spēlē vēlas būt ļaunais noziedznieks vai labais policists. Mazais apgūst arī cēloņu un seku saistību. Piemēram, ja es iešaušu brālim pa kāju, viņam sāpēs. Bet ja es to izdarīšu klucītim, viss būs labi. ‘’Kariņu’’ spēle attīsta spēju ātri reaģēt un veicina izpratni par varas izjūtu. ‘’Es uzvarēju un tagad jūtos pārāks.’’ Savukārt spēlējot komandā kopā vairākiem, mazais apgūst prasmi sadarboties, veidot ar citiem attiecības, neuzspiest tikai savu viedokli. Attīstās arī strukturēta domāšana, jo stresa situācijās jāspēt pašam rast labāko risinājumu un pēc tam izdarīt secinājumus, vai tā bija pareizi. Komandas spēle dod sajūtu, ka nenodarot pāri, tu vari būt arī uzvarētājs. Vecāki var rosināt izdomāt dažādus noteikumus. Mazākiem 3-4 gadus veciem bērniem tie palīdz pierast pie kārtības. Tādējādi vēlāk, uzsākot skolas
gaitas, ir vienkāršāk uzvert un pierast pie cita veida likumiem. Skolas vecuma bērniem ieteicams ir peintbols. Tas neizraisa vardarbību, bet palīdz koncertrēties, spēju būt uzmanīgam, vērīgam un iejusties komandā. Varam
mes arī šautriņas, tas palīdz koncentrēties.

" Spēlējoties ar rotaļu ieročiem, mazais attīsta radošumu. Sāk fantazēt un izdomāt, ar kādu tēlu vēlas identificēties. "

Vai šai aktivitātei ir ierobežojumi?

Vecākiem vēlams pievērst uzmanību bērna uzvedībai. Ja viņam bez šaudīšanās ir dažādas citas intereses, piemēram, patīk zīmēt, doties ārā, skatīties grāmatas. Tad satraukumam nav pamata. Turpretī, ja mazais no rīta līdz vakaram tikai šaudās un nekādi neizdodas ar citām nodarbēm ieinteresēt. Varbūt pat pievienojusies vēlme skatīties vardarbīgas multfilmas. Tad varam lūgt paskaidrot, ar ko viņam šaudīšanās asociējas un, ko izjūt to darot. Būtu jāmēģina izprast, kas tam varētu būt cēlonis, varbūt bērns iekšēji jūtas nedrošs un šādi aizsargājas, vai arī sajūt bailes no kaut kā.
SIEVIEŠU GALVENĀS KĻŪDAS ATTIECĪBĀS
Autors Modris Kalnciems 2025. gada 8. aprīlis
Pēc lasītāju pieprasījuma ir tapis sieviešu kļūdzu attiecībās apkopojums. Tā bāze ir paša pieredze, dzirdētais vīru grupās, attiecību vakaros un privātparksē.
Lielākās vīriešu kļūdas attiecībās lielā diena nosvinēta, aptumsumi ar vareniem  retrogrādiem klāt u
Autors Modris Kalnciems 2025. gada 4. aprīlis
Katrs punkts nav izvērsts, bet par tiem varam parunāt dziļāk individuālajās sesijās, trešdienu attiecību vakaros vai sestdienu vīru grupās. Galvenais ir nevis "ilgas" attiecības, bet laimīgas attiecības! KOMUNIKĀCIJAS TRŪKUMS Nesen veicu aptauju sekotāju vidū, un lielākā problēma attiecībās bija tieši komunikācijas trūkums un grūtība komunicēt bez konfliktiem vai citām sekām. Mēs, vīrieši, nereti sagaidām, ka sieviete pati sapratīs, kas ar mums notiek, vai uzskatām, ka sarunas par emocijām ir nevajadzīgas. Tas pats notiek arī otrādāk. Taču bez atklātas un godīgas sarunas attiecības nevar attīstīties veselīgā virzienā.
No kautrības līdz sociālajai trauksmei. Drauds attiecībām un profesionālajai izaugsmei
2023. gada 13. septembris
Atgremošana jeb ruminācija? Vai man tā piemīt? Sociālā trauksme var radīt ierobežojumus ikdienas dzīvē, kavējot sociālo mijiedarbību kā arī ietekmējot personīgās attiecības, skolas gaitas un profesionālo izaugsmi. Kas tā ir un kā to pārvarēt, skaidro psiholoģe.